Menu

Galeria zdjęć

Plakat jubileuszowy Prośba Harmonogram obchodów Jubileuszu szkoły Wspomnienia "Moja szkoła ma 80 lat"- szkolny konkurs plastyczny List Minister Edukacji Narodowej Dedykacje uczestników jubileuszu Podziękowania Folder- historia szkoły Tablica pamiątkowa Zdjęcia z Jubileuszu 80 lecia szkoły Filmy z uroczystości jubileuszu 80- lecia szkoły

Jubileusz 80- lecia Szkoły

Folder- historia szkoły

https://spstarekosiny.edupage.org/photos/skin/clipart/thumbs/fill686x484trifx25c8438cb11903b1_logo_szkoly.png

Historia Szkoły Podstawowej w Starych Kosinach

(...)„Pierwsza szkoła w dziejach Kosin Starych została otwarta późną jesienią 1877r. Przez dwa lata mieściła się w chłopskiej chacie krytej słomą. W podobnej chacie mieszkał nauczyciel. W 1879 r pożar strawił większość zabudowań wsi, a wśród nich szkołę i mieszkanie nauczyciela. W czasie odbudowy szkoła otrzymała na własność dom drewniany, zbudowany z funduszów państwowych. Mieściła się w nim sala do nauki o powierzchni  45,5 m2 oraz trzyizbowe mieszkanie nauczyciela. Do szkoły należało także 9 h gruntu co czyniło ją najlepszą  z posad nauczycielskich w powiecie”(...).

Czasy I wojny światowej i po odzyskaniu niepodległości charakteryzowały się wzmożoną walką o polskość. Polscy nauczyciele starali się uczyć dzieci w języku polskim.

 (…) Na podstawie informacji uzyskanych od byłych nauczycieli szkół powszechnych i najstarszych mieszkańców poszczególnych wsi, którzy pamiętali ówczesne wydarzenia, można przyjąć, że w okresie od stycznia do  wiosny 1915 roku nauczanie w gminnych i miejskich szkołach początkowych wznowiono jedynie tam gdzie szkoła posiadała własny budynek i gdzie nadal mieszkał jej nauczyciel. Było tych szkół niewiele , bo zaledwie osiem: w Kowalewie gm. Dąbrowa, Kosinach Starych w gm. Kosiny, Niechłoninie, Nowej Wsi – Sarnowie i Zalesiu w gminie Niechłomin, Janowcu Kościelnym gm. Szczepkowo, Strzegowie gm. Unierzyż i Zielonej gm. Zielona(…).

Pierwsze zestawienie ilościowe uczniów w szkole w Kosinach Starych pochodzi z roku szkolnego 1925/1926. Informuje nas ono, że w tym czasie naukę pobierało 97 uczniów i pracował jeden nauczyciel w wymiarze 34 godzin lekcyjnych tygodniowo. W drugiej połowie lat trzydziestych liczba uczniów zbliżyła się do 120.

W czasie dwudziestolecia międzywojennego w Kosinach Starych  funkcjonowała szkoła w dwóch budynkach. Młodsze dzieci z kl. 1-3 uczęszczały na naukę do domu p. Nowocińskich, starsze z klasy 4 uczyły się w  budynku p. Rudnickich. Obydwie rodziny udostępniały połowę swoich domów na potrzeby pracy szkoły. Lekcje trwały 2-3 godziny. Uczniowie w szkole w Kosinach Starych zobowiązani byli do noszenia fartuszków z białymi kołnierzykami i schludnego wyglądu. Wymagano tak jak obecnie grzeczności i posłuszeństwa. Pisano piórem i atramentem. Sale lekcyjne wyposażone były w ławki i stolik dla nauczyciela. Zadawane były również prace domowe. Nauka była odpłatna. Czasem gdy rodzice nie mieli pieniędzy, wynagradzali nauczycieli produktami rolnymi czy gospodarskimi. W czasie żniw przez kilka lat zorganizowana była opieka nad małymi dziećmi rolników. Tutaj funkcję nauczyciela-opiekuna pełnił p. Byliński, który udostępniał jedną izbę w swoim domu.

W 1936 roku mieszkańcy obwodu szkolnego w Kosinach Starych podjęli uchwałę o budowie szkoły II stopnia i opodatkowaniu się na ten cel kwotami uzależnionymi od ilości posiadanych hektarów gruntu. Władze gminne i Mławski Wydział Powiatowy uchwałę zatwierdziły i obiecały pomoc finansową w jej realizowaniu. Pomoc taką uzyskano też w Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego.

Warto wspomnieć, że od 1930 roku majątek w Starych Kosinach należał do Marcelego Strumiłło, który jak mówią najstarsi mieszkańcy ofiarował plac na budowę nowej murowanej szkoły. Cegłę pozyskiwano z  gliny z łąki niedaleko domu p. Bucholskich. Budowę rozpoczęto w roku 1936. Okoliczni mieszkańcy ciężko pracowali przy produkcji cegieł. Wiele ludzi dokładało starań, aby powstała nasza szkoła.  Oddano ją do użytku we wrześniu 1938 roku. Był to dom jednopiętrowy murowany w kształcie litery L, a w nim cztery izby lekcyjne po 45m2, pokój nauczycielski, kancelarię, dwa duże korytarze służące jako szatnie i sale rekreacyjne oraz dwa mieszkania dla nauczycieli: dwuizbowe i trzyizbowe. Wszystkie pomieszczenia ogrzewano piecami kaflowymi. Do szkoły należało 9,0 ha gruntu użytkowanego przez 1 n-la. 

Otwarcie nowej szkoły zwieńczono mszą świętą w Żurominku, rodzice w darze ofiarowali obraz Matki Bożej. W nowym budynku szkoły zorganizowano zabawę taneczną dla mieszkańców.

Wraz z wybuchem II wojny światowej rozpoczęły się ciężkie i niebezpieczne czasy. Ludność Starych Kosin i okolic dzielnie przeciwstawiała się trudnym, okupacyjnym warunkom, organizując dla dzieci tajne nauczanie.  Do końca II wojny światowej brało w nim udział 30 dzieci z całej  gm. Kosiny. Nauczycielami byli między innymi państwo Zofia i Edward Kowalscy.

W czasie wojny Niemcy przeznaczyli budynek szkolny na magazyny zbożowe i szpital. W niewykończonej części położyli podłogę, postawili piece, aby zakwaterować żołnierzy.

Po wojnie w 1945 roku ludzie szybko uaktywnili szkołę i  wyremontowali. Była to najlepsza szkoła w całej gminie -  murowana, licząca  cztery  izby lekcyjne, kancelarię, 3 mieszkania dla nauczycieli.

W 1958r została otwarta w Starych Kosinach Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Głównym inicjatorem jej założenia był Teodor Piegłowski, pełniący funkcję kierownika obydwu szkół.

Szkoła ta cieszyła się dobrą opinią, rozwijała się i była stawiana na pierwszym miejscu w powiecie mławskim jako wzór do naśladowania.

Nazwa naszej szkoły zmieniała się na przestrzeni dziesięcioleci. Wraz z jej powstaniem otrzymała nazwę jednoklasowej gminnej szkoły początkowej w Kosinach Starych. Po odzyskaniu niepodległości nastąpiła zmiana nazwy szkoły elementarnej na publiczną szkołą powszechną. Od roku 1967 funkcjonowała jako ośmioklasowa szkoła podstawowa. Od 1999r. do chwili obecnej pozostaje sześcioklasową szkołą podstawową.

Z biegiem lat budynek naszej szkoły zmieniał się - był unowocześniany. Z istotniejszych prac należy wymienić:

l  Elektryfikację budynku w 1954r,

l  Nadbudowę drugiego piętra i otynkowanie budynku w 1961r.,

l  Budowę boiska do piłki ręcznej i skoczni w latach 70-tych,

l  Dobudowanie nowego skrzydła ( sali gimnastycznej, 3 sal nauczania zintegrowanego, łazienek, szatni i kotłowni).

l  Współcześnie remonty i unowocześnienia przeprowadza się w każde wakacje ( nowa elewacja budynku, nowy plac zabaw, odnowiono wszystkie klasopracownie i wyposażono w sprzęt multimedialny. Szkołę wprowadzono w XXI wiek.

W latach 70-tych i 80-tych w Szkole Podstawowej w Starych Kosinach istniała i działała prężnie Drużyna Harcerska im. Adama Mickiewicza. Kultywowano wartości patriotyczne, społeczne i przyrodnicze. Organizowano spotkania integracyjne i wycieczki krajoznawcze.

 

Szkoła dbała przede wszystkim o rozwój intelektualny i fizyczny swoich podopiecznych. Dużo sławy i rozgłosu naszej szkole dały osiągnięcia sportowe. Entuzjastą rywalizacji sportowej (w piłce ręcznej, piłce nożnej, tenisie stołowym) był p. Zygmunt Mianowski. Wygrywał z młodzieżą zawody powiatowe, wojewódzkie, zdobywał dyplomy, nagrody rzeczowe i puchary, które zdobią wnętrza naszej szkoły do dziś. W latach 70-tych  pracował z wychowankami nad budową boiska sportowego.

 

Obecnie reprezentanci naszej szkoły odnoszą również sukcesy zarówno indywidualnie (w biegach przełajowych, tenisie stołowym), jak i drużynowe (w piłce nożnej, unihokeju, tenisie stołowym, sztafetowych  biegach przełajowych itp.). Uczestniczymy w zawodach gminnych, rejonowych i Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.

 

Tradycją naszej szkoły jest udział w gminnych konkursach przedmiotowych i artystycznych. Od 2003 roku jesteśmy organizatorami Gminnego Konkursu Recytatorskiego, od 2014 roku Gminno- Parafialnego Konkursu Wielkanocnego.

 

Nasi uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i zdobywają nowe umiejętności na zorganizowanych zajęciach dodatkowych (SKS, chór). Dzieciom wymagającym pomocy zapewniamy zajęcia logopedyczne, dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne i rewalidacyjne. Dzieci dojeżdżające mają zorganizowane zajęcia świetlicowe.

 

Tradycją naszej szkoły jest rozwój muzyczny naszych uczniów, młodzi wokaliści biorą udział w konkursach i uświetniają akademie szkolne.

 

Od wielu lat bierzemy czynny udział w akcjach charytatywnych: „Góra Grosza” i „Szlachetna Paczka”. Co roku jesienią i często wiosną jeździmy na wycieczki krajoznawcze: jednodniowe i wielodniowe.

 

Wysokie wyniki ostatniej kontroli zewnętrznej, przeprowadzonej we wrześniu 2015 roku, są najlepszym dowodem świadczącym o jakości pracy szkoły.

 

 

 

W szkole w Kosinach Starych uczyli wykwalifikowani nauczyciele, absolwenci seminarium nauczycielskiego w Wymyślinie i Seminarium Nauczycielskiego w Mławie. Kierownikami i dyrektorami szkoły kolejno byli:

  l  Aleksander Turski, od 1877 do 1901 roku,

  l Feliks Pogorzelski, od 1901 do 1906 roku,

  l Piotr Franciszek Trzebuchowski, od 1906 do 1912 roku,  

  l Hipolit Pniewski,  od 1909 do 1914 roku, 

  l Stanisław Kotkiewicz, od 1912 do 1927 roku (w 1915r spolszczył szkołę w Kosinach Starych),

  l Romuald -Stefan Rogacki od 1927 do 1939 roku,  

  l Pan Edward Kowalski od 1945 do 1952.

  l Pan Teodor Piegłowski od 1952r. do 1970r.

  l Maria Magdalena Ogrodzińska od 1970r. do 1991r.

  l Zygmunt Mianowski od 1991r. do 2003r.

  l Ewa Kowalska 0d 2003 do chwili obecnej.