Dzień Babci i Dziadka
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.
Dnia 28 stycznia 2020r. odbyła się ta wspaniała impreza. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny.
Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie. Frekwencja, jak co roku dopisała. Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
Choinka szkolna
Karnawał to czas radości i rozrywki. Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w sobotę 25 stycznia 2020 roku. Ta impreza ma charakter środowiskowy i długoletnią tradycję. Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością. Wszyscy uczestnicy zabawy zabrali ze sobą świetne humory i dali się porwać wesołym rytmom zespołu muzycznego.
W trakcie trwania zabawy uczniowie udali się na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Na stołach znalazły się przepyszne, kolorowe kanapki i napoje. Uczestnicy mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Punktem kulminacyjnym choinki było przybycie Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Każde dziecko zostało obdarowane paczką z obietnicą, że za rok Mikołaj do nas powróci. Do dyspozycji uczestników choinki dostępna była także kawiarenka z ciastem, herbatą, napojami. Dzieci, rodzice oraz nauczyciele włączyli się do udanej zabawy.
Wigilia szkolna
Rok rocznie w naszej szkole przyjęło się, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia spotykamy się na szkolnej Wigilii. I takiej tradycji nie zabrakło i tego roku. 20 grudnia 2019 roku wspólne świętownie rozpoczęły jasełka pt."Cieszmy się, bawmy się Jezus się narodził!" przedstawione przez naszych uczniów, do których sumiennie przygotowywali się pod kierunkiem Pani Zofii Jagodzińskiej już od kilku tygodni. Uczniowie klasy szóstej, piatej, trzeciej i drugiej jak prawdziwi artyści, pięknie przebrani wcielili się w role różnych postaci. Mogliśmy zobaczyć Maryję, Józefa. Podczas występu nie zabrakło: aniołów, pastuszków, królów, Heroda. Całą uroczystość uświetniał śpiew kolęd i pięknych pastorałek w wykonaniu naszych uczniów. Po obejrzeniu Jasełek Pani Dyrektor- Ewa Kowalska złożyła życzenia dla wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości, życząc zdrowych, spokojnych świąt, wszelkiej pomyślności od Bożej Dzieciny. Do życzeń dołaczył się Pan Marek Chlastosz oraz ks. Robert Andrykowski. Po złożonych życzeniach wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem. Następnie zjedliśmy potrawy wigilijne i śpiewaliśmy kolędy.
Wigilia szkona wprowadziła nas w miły, rodzinny, świąteczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Mikołajkowe atrakcje
6 grudnia 2019r. uczniowie naszej klasy z okazji mikołajek odwiedzili Kreatywne Centrum Zabawy i Edukacji „Laboratorium Przygody” w Mławie. Dzieciaki świetnie bawili się w nowoczesnej sali zabaw, gdzie mieści się konstrukcja zabawowa (wieża pająka, zjeżdżalnia pontonowa, trampolina, zjeżdżalnie tubowe, basen z kulkami, labirynty z przeszkodami i kącik malucha), uczestniczyli w warsztatach plastycznych- bożonarodzeniowych i warsztatach edukacyjnych z Robotyki Lego z programowaniem.
6 grudnia 2019r. jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W związku z wyjazdem do Mławy mikołajkowa zabawa w naszej szkole odbyła się 5 grudnia 2019r. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Jaka była radość, gdy zawitał do naszej szkoły św. Mikołaj. Przybył w towarzystwie śnieżynki i elfa. Dzieci witały go z ogromnym entuzjazmem. W podziękowaniu za prezenty uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Rada Rodziców naszej szkoły dnia 5 grudnia 2019r. zorganizowała dla naszych uczniów mikołajkowy spektakl interaktywny pt. "Fizyka wszędzie styka". W ramach spektaklu dzieciaki obejrzały eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi i dowiedziały się na czym one polegają.
2 grudnia 2019r. nasi uczniowie odwiedzili GBP w Wiśniewie. Celem wyjazdu było uczestniczenie w przedstawieniu mikołajkowym pt. "Zimowe przygody Kubusia" przygotowanym przez Studio Teatralne KRAK-ART z Krakowa. Uczniom bardzo podobały się przygody Kubusia, Prosiaczka, Kłapouchego i królika. Zaprzyjaźniły się też z wróżką. Po przedstawieniu na uczestników czekała niespodzianka- wizyta Św. Mikołaja, który życzył wesołych Świąt Bożego Narodzenia i odbdarował wszystkich słodkościami.
Andrzejki
to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżby pobudzają wyobraźnię, są źródłem szacunku dla tradycji. Jeden, jedyny taki dzień, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów … wróżb. Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie są źródłem szacunku dla obrzędów ludowych.
29 listopada 2019r. odbyły się szkolne andrzejki. Uczestniczyliśmy w projekcji filmu pt. "Król Lew" oraz każdy z nas mógł sobie powróżyć i potańczyć na szkolnej dyskotece.
Kampania "Biała wstążka"
Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.
Dzięki inicjatywie pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiśniewie uczniowie mogli wysłuchać koncertu zespołu Mianowski i Przyjaciele w składzie: Jacek Mianowski i Jarosław Aftyka, który odbył sie w SP w Bogurzynie. Koncert był protestem przeciw agresji. Jarosław Aftyka przeprowadził na ten temat pogadankę połączoną z dialogiem ze zgromadzonymi w sali uczniami. W scenariusz imprezy wpleciono spontanicznie wokalne popisy uczniów i nauczycieli.
Warsztaty bożonarodzeniowe
20 listopada 2019 roku uczniowie klasy III uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiśniewie. Uczniowie wykonali kartki świąteczne.
„Szkoła do hymnu”
Nasza klasa włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewała 4-zwrotki hymnu narodowego w piątek, 8 listopada 2019r. o symbolicznej godz. 11:11.
Przedsięwzięcie to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
"Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków"
7 listopada 2019 roku odbyła się w naszej klasie uroczystość
Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków.
Zaproszono na nią Panią Dyrektor, nauczycieli i uczniów klas "0"- III. W ramach akcji zostały przeprowadzone zajęcia zachęcające do czytania oraz zawierające elementy edukacji ekologicznej. Klasa III przygotowała również dekorację klasy zawierającą
Magiczne Drzewo Słodziaków.
Dziękujemy wszystkim za udział!
III Gminny Konkurs Piosenek i Pieśni Patriotycznych
"TOBIE POLSKO"
6 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Głużku odbył się III Gminny Konkurs Piosenek i Pieśni Patriotycznych "TOBIE POLSKO".
Naszą szkołę i klasę reprezentował Bartosz Jaroszewski.
Serdecznie gratulujemy występu!
Światowy Dzień Spódnicy
Spodnie w kąt!
30 października 2019 r.- Światowy Dzień Spódnicy
Klasa III odpowiedziała na akcję Samorządu Uczniowskiego i 30 października 2019 roku odrzuciła ulubione spodnie, które ustąpiły miejsca bardziej kobiecej części garderoby- spódnicy.
W końcu Światowy Dzień Spódnicy trzeba uczcić należycie!
"Szkoła pamięta"- udział w akcji MEN
Celem akcji "Szkoła pamięta", zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach walczących o wolność.
Nasi uczniowie 25 października 2019 roku wraz z wychowawcami odwiedzili i uporządkowali zapomniane groby, zorganizowali również zbiórkę zniczy i kwiatów, by udekorować bezimienne mogiły.
Uczniowie odwiedzili mogiły zmarłych nauczycieli, żołnierzy, Grób Nieznanego Żołnierza.
To była prawdziwa lekcja historii!
Wycieczka do lasu
18 października 2019 r. nasza klasa wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Chocholską wybrała się na wycieczkę do lasu.
Był piękny, słoneczny dzień. Podróż do lasu odbyliśmy rowerem. Przypomnieliśmy sobie przy okazji, jak należy zachowywać się na drodze. Na miejscu odbyliśmy spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Mówiliśmy o kulturalnym zachowaniu się w lesie, który jest domem roślin i zwierząt. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Wymienialiśmy dary, jakie daje nam las. Najwiekszą atrakcją było grzybobranie. Nikt nie wyszedł z lasu z pustym koszykiem.
Na polance zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Mogliśmy się wspólnie pobawić i zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki. Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce.
Z pewnością ją powtórzymy!
Wycieczka do Płocka i Łącka
Dnia 16 października 2019 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Płocka i Łącka. Uczestniczyli w niej uczniowie klas "O" – VI wraz z opiekunami.
Dzięki spacerowi z przewodnikiem poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących Płocka – zarówno tego dawnego, jak i współczesnego. Zobaczyliśmy też najcenniejszy zabytek Płocka, Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1144 roku. Zwróciliśmy również uwagę na przepływającą przez Płock rzekę Wisłę. Widok ze Wzgórza Tumskiego był jak zawsze zachwycający. Zobaczyliśmy także dom rodzinny Władysława Broniewskiego. Stoi on przy ulicy Kościuszki 24, wzniesiony został w końcu XIX w.
Centralnym punktem wycieczki było przedstawienie w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Obejrzeliśmy sztukę pt. „Tajemniczy ogród”. W czasie półtoragodzinnego przedstawienia śledziliśmy losy bohaterów i ich wielką przemianę. Spektakl poruszył serca wszystkich bez względu na wiek – wzruszał i bawił, ale przede wszystkim skłaniał do refleksji. To historia o dziecięcej przyjaźni i uzdrawiającej mocy natury.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Stadninie Koni w Łącku. Z zadowoleniem i wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy stajnie i boksy, w których znajdowały się konie. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób o nie dbać i utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu. Po obejrzeniu koni nastąpił oczekiwany przez nas moment –przyszła pora na wspólne zabawy oraz pieczenie kiełbasek w ognisku, a na koniec jeszcze przejażdżka dorożkami.
Zadowoleni, choć zmęczeni wróciliśmy bezpiecznie do swoich domów.
Dzień Edukacji Narodowej- Dzień Nauczyciela
Każdemu uczniowi radość się udziela, gdy zbliża się Dzień Nauczyciela.
Z okazji tego zaszczytnego Święta niech każda buzia będzie uśmiechnięta.
Wszyscy nasi kochani nauczyciele, dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.
Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące
jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.
uczniowie klasy III
Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Aby uczcić to święto uczniowie klasy III wręczali nauczycielom kwiaty i składali życzenia.
Ogólnopolska Akcja
"Szkolne Przygody Gangu Słodziaków"
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.
Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Dlatego klasa III przy współpracy z biblioteką szkolną zgłosiła się do udziału w
Ogólnopolskiej Akcji
"Szkolne Przygody Gangu Słodziaków".
W ramach akcji zostaną przeprowadzone zajęcia zachęcające do czytania oraz zawierające elementy edukacji ekologicznej. Klasa III przygotuje również dekorację klasy zawierającą
Magiczne Drzewo Słodziaków.
Następnie wykorzysta tę dekorację w trakcie obchodów
Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z
Gangiem Słodziaków.
Oto przygotowania:
Pokaz historyczny pt. "Wrzesień 39"
2 października 2019 r. naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała pokaz historyczny pt. „Wrzesień 39”. Podczas pokazu omówiono i zaprezentowano sytuację międzynarodową Polski przed wybuchem II Wojny Światowej i w trakcie jej trwania. Artyści zaprezentowali polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się repliki broni, karabiny, pistolety, granaty i bagnety. Ochotnicy mieli szanse osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenie wojska polskiego poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych oraz elementów umundurowania żołnierzy. Na zakończenie pokazów uczniowie ćwiczyli musztrę, sprawdzając, kto nadaje się do wojska.
Była to świetna żywa lekcja historii!
Dzień Chłopaka
30 września 2019 roku uczennice klasy III przygotowały swojemu koledze smaczny poczęstunek i "książkowy prezent". Złożyły życzenia i odśpiewały 100 lat.
Następnie wszystkich pochłonęła wspólna zabawa.
Bartkowi życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!
"Sprzątanie świata"- udział w akcji
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!
W piątek 27 września 2019r. uczniowie klasy III biorąc udział w ogólnopolskiej akcji
"Sprzątanie świata"
usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy kilka worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska.
Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.
Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!
"Robimy kanapki"- jemy zdrowo i kolorowo
Uczniowie klasy III realizowali temat lekcji: Robimy kanapki- jemy zdrowo i kolorowo. Jedną z części zajęć było zrobienie zdrowych i kolorowych kanapek. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty i w grupach przygotowywały smaczne, pełne witamin kanapki. Praca przyniosła wszystkim wiele radości. Dzieci przekonały się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.
Zajęcia były “bardzo smaczne”.
"Bezpieczna droga do szkoły"- spotkanie z policjantką
Wraz z nowym rokiem szkolnym policjanci rozpoczęli ogólnopolskie działania pod nazwą
„Bezpieczna droga do szkoły”.
Celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przemieszczającym się do szkoły i ze szkoły do miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Mławie odwiedzili w dniu 16.09.2019 roku uczniów i przedszkolaków naszej szkoły. Przybliżyli zadania, jakie najczęściej wykonują policjanci podczas służby a także omówili zagadnienia związane z ruchem drogowym, w tym elementarne zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym w obszarze zabudowanym i poza. Podczas spotkania szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na zasady obowiązujące przy przewożeniu dzieci samochodem i jak należy zachować się jeżdżąc rowerem, na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych lub kamizelek. Innym istotnym tematem pogadanki z dziećmi było właściwe zachowanie się w przypadku zaistnienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu innych, umiejętność połączenia się z numerami alarmowymi i zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/ 2020
2 września 2019 roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów. Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 dla uczniów naszej szkoły była niecodzienna, bowiem odbyła się w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Akademię z tej okazji przygotowała klasa VI. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Kowalska, która powitała wszystkich zebranych rodziców, przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi, życząc uczniom wiary we własne możliwości, a nauczycielom i rodzicom wytrwałości w walce o tożsamość i marzenia dzieci. Życzyla także, aby rok ten upłynął na spełnianiu marzeń, a każda mała porażka była fundamentem przyszłego sukcesu. Pełnego łask bożych roku szkolnego życzył ks. Robert Andrikowski. Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki.
Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą już za 10 miesięcy!
Na pewno nadejdą!