Dnia 18 października nasza szkoła weźmie udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".
Dnia 6 października 2023 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole artystów z cyrku „Szok”. Na sali zapanowała magiczna aura i można było obejrzeć ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Podziwialiśmy węża i pieski, a także białego misia. Uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy, co wzbudzało radość wszystkich uczestników. Występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć.
Owoce i warzywa są bardzo ważnym i znaczącym elementem diety każdego zdrowego człowieka i każde dziecko wie, że te właśnie dary jesieni zawierają mnóstwo dobroczynnych witamin. Na zajęciach przedszkolaki przygotowały kolorowe, jesienne kanapki. Poznały najważniejsze zasady higieny i bezpieczeństwa. Każdy przedszkolak wie, że zanim zabierzemy się do prac kulinarnych, należy starannie umyć ręce, zna zasady obsługiwania niektórych narzędzi pomocnych w kuchni. Przygotowywanie posiłków jest bardzo miłe, a jeszcze milsze było zjedzenie wszystkiego, co przygotowały dzieci. Współpraca, podział zadań, staranne wykonanie, było troską każdego przedszkolaka podczas przygotowywania posiłków równie zdrowych, co kolorowych. Pozytywne doświadczenia i przekonanie o dobroczynnym wpływie zdrowego odżywiania pozostało miejmy nadzieję na zawsze.
4 października 2023 roku odbyła się już 6. edycja akcji #SprzątamyDlaPolski. Głównym celem akcji jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Cel ten osiągany jest na dwa sposoby - finał każdej edycji #SprzątamyDlaPolski polega na masowej akcji sprzątania świata, tę jednak poprzedza kilkutygodniowy cykl edukacyjny skierowany do szkół i przedszkoli. Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.Akcja skierowana jest w szczególności do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, organizacji pozarządowych, społeczności lokalnych oraz innych grup społecznych. W latach ubiegłych w wielkiej akcji sprzątania świata pod szyldem #SprzątamyDlaPolski uczestniczyli też m.in. parlamentarzyści, influencerzy i znani dziennikarze. Organizatorzy co roku przygotowują certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu oraz pakiety nagród dla najaktywniejszych grup sprzątających.We wszystkich odsłonach akcji w sumie udział wzięło już ponad milion uczestników z całej Polski. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sprzątamy Dla Polski.
Nasi uczniowie na zajęciach logopedycznych biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt: Alfabet Logopedyczny. Zgodnie z kolejnością liter wykonują zadania tematyczne trenujące działanie narządów artykulacyjnych, wdechu, wydechu i wiele innych.
W tym tygodniu przedstawiamy zadanie na A- ale plama! Ćwiczymy z radością oddech, wzmacniając mięsień okrężny ust.
Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Gramy Zmysłami".
Przed nami wiele wiele ciekawych zadań, których celem jest rozbudzanie kreatywności oraz stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie zabaw.
29 września 2023 r. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Po usłyszeniu trzech dzwonków uczniowie, nauczyciele, pracownicy, zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły. Wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować i udać na miejsce zbiórki.
Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku zagrożenia dla życia i zdrowia.
30 września w całej Polsce obchodzimy Dzień Chłopaka. To święto wszystkich chłopców, tych małych i tych dużych. Ten wyjątkowy dzień obchodzimy również w naszej szkole. Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski przygotował dla chłopców w całej szkole życzenia i niespodzianki. Również w klasach dziewczynki zaplanowały dla swoich kolegów fajne zabawy i życzenia. W tym dniu chłopcy czuli się docenieni i ważni.
To nie koniec niespodzianek! Z okazji Dnia Chłopaka nasza szkoła zaplanowała 10 października wyjazd do Mławy.
Wszystkim Chłopcom w dniu ich święta jeszcze raz życzymy zdrowia, szczęścia, pomyślności i dużo radości!!!
Szanowni Państwo!
Od września 2022 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego finansuje
„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego”
na lata 2022-2024 (dalej Program). Głównym jego celem jest identyfikacja podejrzenia zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia mieszkających w województwie mazowieckim w latach 2022-2024.
Do tej pory, do Programu zakwalifikowano 1 648 osób. Aż 880 uzyskało pozytywny wynik badania przesiewowego, co oznacza to, że u 53% uczestników wynik testu wskazał podejrzenie depresji.
Uczestnicy skorzystali łącznie z 5 673 sesji terapeutycznych, a 103 osoby odbyły spotkanie podsumowujące terapię i zakończyły już udział w Programie. Ponadto 878 pedagogów zostało przeszkolonych w tematyce dot. zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży. Wartość podpisanych umów z podmiotami wynosi ponad 7 mln 400 tys. zł, natomiast wydatkowane zostało do tej pory 2 mln 500 tys. zł.
Program zakłada przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku wykrycia depresji, u wszystkich uczestników, którzy spełnią określone kryteria kwalifikacji. Świadczenia udzielane będą dzieciom i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia. U osób z pozytywnym wynikiem badania przeprowadzane są konsultacje ze specjalistą, sesje terapeutyczne (maksymalnie 25 sesji) oraz podsumowanie terapii. Uczestnikom z negatywnym wynikiem badania przesiewowego zaproponowany jest dobrowolny udział w edukacji zdrowotnej z zakresu profilaktyki depresji.
Dodatkowo, w ramach Programu realizowane są działania szkoleniowe dla kadry pedagogicznej z terenu województwa mazowieckiego. Uczestnikom szkoleń przekazywane są informacje dotyczące m.in. specyfiki zaburzeń depresyjnych, stresu w szkole zarówno podczas nauczania stacjonarnego jak i zdalnego występującego wśród dzieci i młodzieży, skuteczności odpowiednio wcześnie podjętego leczenia depresji.
Udział w Programie dla uczestników jest całkowicie bezpłatny, ponieważ finansowany jest w całości z budżetu województwa.
Realizację Programu powierzono 9 podmiotom, natomiast szczegółowe informacje dot. zapisów, godzin i miejsc udzielania świadczeń, dostępne są pod linkiem: https://zdrowemazowsze.mazovia.pl/dzialania-z-zakresu-zdrowia-publicznego/programy-polityki-zdrowotnej/profilaktyka-zaburzen-depresyjnych-wsrod-dzieci-i-mlodziezy.
Depresja jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale i społecznym, dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie powyższych informacji oraz o rozpropagowanie załączonego plakatu promującego do jednostek Państwu podległych, w tym szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz ośrodków opieki społecznej.
Z poważaniem
Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego
Elżbieta Lanc
25 września w naszej szkole zagościły barwy jesienne. Uczniowie chętnie włączyli się do wprowadzonej przez Samorząd Uczniowski akcji "Zgrana szkoła". Z niecierpliwością czekamy na październikowe wyzwanie!
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które obchodzone jest od 2013 roku. Co roku, w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień. Święto to ma na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz popularyzację wychowania przedszkolnego. 20 września 2023 roku świętowaliśmy i my.
Miło jest nam poinformować, że nasza biblioteka szkolna kolejny raz przystąpiła do międzynarodowego projektu edukacyjnego "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Przed nami wiele ciekawych zadań i wyzwań!