Menu

Galeria zdjęć

Kalendarz roku szkolnego 2024/ 2025 Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychowawczych - 2024/2025 Dni ustawowo wolne od pracy-2024/ 2025 Konsultacje dla rodziców- 2024/ 2025 Godziny pracy biblioteki- 2024/ 2025 Godziny pracy świetlicy- 2024/ 2025 Przerwy lekcyjne- 2024/25 Harmonogram uroczystości i imprez szkolnych- 2024/2025 Rada Rodziców- 2024/ 2025 Plan lekcji- 2024/ 2025 Zajęcia specjalistyczne prowadzone w szkole- 2024/2025 Strój odświętny PZO- Przedmiotowe Zasady Oceniania

Organizacja pracy szkoły 2024/ 2025

Godziny pracy świetlicy- 2024/ 2025

    

Godziny pracy świetlicy w roku szkolnym 2024/2025  

 

Rola świetlicy szkolnej w pracy z dzieckiem

Świetlica szkolna stanowi integralną i niezastąpioną część systemu wychowania szkolnego. Jest ważnym ogniwem, uczestniczącym w realizacji celów nie tylko opiekuńczych, ale i dydaktyczno - wychowawczych szkoły.

Pod pojęciem "świetlicy szkolnej" należy rozumieć "zespół środków i form organizacyjnych, prowadzonych w celu racjonalnego gospodarowania czasem między zakończeniem nauki w szkole lub jej rozpoczęciem, a powrotem ucznia do domu w aspekcie przedłużonego oddziaływania dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego szkoły, a dotyczące głównie:

  •  rozwoju zainteresowań, uzdolnień i talentów,
  • wychowania ideowego, kształcenia postaw społeczno - moralnych,
  • organizacji życia kulturalnego, sportu i rekreacji,
  • działalności opiekuńczej na rzecz dziecka".

 

Zajęcia świetlicowe dają możliwość kształcenia i wszechstronnego rozwoju bez obciążeń związanych z rygorem lekcyjnym. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i znacznej swobody w trakcie realizacji własnych upodobań i zainteresowań co jest gwarancją nie tylko dobrego samopoczucia dzieci, ale i większej efektywności działań wychowawczych. Świetlica szkolna spełnia funkcje nie tylko jako „przechowalnia” dzieci, ale jest placówką wspomagającą wychowawcze zabiegi szkoły i rodziców. Dążenie do wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka zobowiązuje do wielorakich i wielokierunkowych działań wychowawczych, dla których w świetlicy jest szczególnie dużo miejsca z uwagi na swobodny, zabawowy charakter zajęć, sprzyjających kształtowaniu wyobraźni i postaw twórczych.
 

Do podstawowych funkcji świetlicy szkolnej należą: 

  • opiekuńcza - świetlica powinna czuwać nad zdrowiem, bezpieczeństwem i prawidłowym rozwojem dzieci;
  • profilaktyczna, polegająca na działalności stymulującej procesy rozwojowe dziecka, przez wykorzystanie ich własnej inicjatywy i aktywności;
  • reedukacyjna, polegająca na podejmowaniu działań mających na celu wyrównywanie braków, skoordynowaniu wad i nieprawidłowości rozwojowych powstałych we wcześniejszych latach życia dziecka;
  • kompensacyjna, polegająca na wyrównywaniu niedoborów środowiska rodzinnego.

 

Praca świetlicowa należy do kategorii zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Obejmuje ona formy i metody świadomych poczynań wychowawczych służących wypełnianiu pożyteczną treścią wolnego czasu dzieci. Zadania świetlicy można realizować za pomocą różnych metod i form. Do najczęściej stosowanych metod umożliwiających opanowanie wiedzy i umiejętności posługiwania się nią w życiu należą:

  • słowne: na plan pierwszy wysuwa się tu forma pogadanki, rozmowy kierowanej, które pomagają w wytwaraniu odpowiedniego nastroju, są przydatne przy wyjasnianiu zasad gier czy zabaw. W zajęciach świtlicowych spotykamy się tez często z opowiadaniem i czytaniem bajek.
  • oglądowe: pozwalają na wizualne przedstawienie dzieciom pożądanych treści i na lepsze ich zrozumienie i opanowanie. 
  • i praktyczne: za ich pośrednictwem można rozwijać wrażliwość estetyczną, wprowadzając różnorodne techniki plastyczne, zajęcia teatralne i taneczne. Rozwój zdolności umysłowych ucznia pomogą kształtować zabawy i gry dydaktyczne, natomiast w podnoszeniu sprawności fizycznej pomogą organizowane przez świetlicę zajęcia sportowo-rekreacyjne.


Do podstawowych form pracy wychowawczej świetlicy należą: zabawy i prace dowolne dzieci. Zabawy i gry świetlicowe pozwalają na stworzenie dziecku najlepszych warunków do czynnego odpoczynku, kształcenia zdolności poznawczych, zdobywania wiadomości, umiejętności i nawyków oraz pozwalają na kształtowanie postaw moralnych. W ramach działalności dydaktycznej świetlica umożliwia dzieciom odrabianie lekcji, pomagając uczniom słabszym.


Zorganizowanie pracy w świetlicy szkolnej nie jest zbyt prostym zadaniem. Uczestnicy zajęć świetlicowych są społecznością zróżnicowaną pod względem wieku oraz psychoruchowego rozwoju. Zajęcia świetlicowe mają na celu nie tylko wypełnienie czasu w sposób interesujący, ale pozwalają także osiągnąć określone zmiany w postawie i codziennych nawykach dzieci.