Menu

Galeria zdjęć

O mnie Język polski Biblioteka Album fotograficzny

Karolina Szustek

 

"Uczymy się pisać świąteczne życzenia"- klasa V i IV

        



"Ania z Zielonego Wzgórza"- klasa VI

    



"Pierścień i róża"

Uczniowie V klasy wykonywali, jak sami ujęli "lekturowe pranie". Za pomocą kolorowych spinaczy przyczepiali wydarzenia dotyczące książki pt. "Pierścień i róża". W ten sposób ułożyli plan wydarzeń, a przy okazji mieli ogromną frajdę!

        



"Escape room- bajki Ignacego Krasickiego"- klasa VI

Klasa VI omówiła bajki Ignacego Krasickiego, biorąc udział w popularnej zabawie tj. Escape Room. Uczniowie zostali podzieleni na dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Otrzymali siedem zagadkowych kopert, w których umieszczono zadania specjalne: np. rebusy, współrzędne punktów, tekst zapisany alfabetem morsa czy memy internetowe, do których musieli dopasować tytuły bajek. Przez cały ten czas na tablicy były wyświetlane instrukcje. Uczniowie mogli skorzystać z podpowiedzi, ale żeby ją zdobyć musieli odpowiedzieć na pytania dodatkowe. Drużyna, która pierwsza rozwiązała wszystkie zadania otrzymała nagrodę, którą wcześniej musiała odkodować na obrazku. Była nią ocena bardzo dobra za aktywność na lekcji.

Uczniom niezwykle podobała się ta lekcja, a cechy bajek i morał z nich płynący zostały utrwalone. 

            



Przedstawienie postaci Stasia i Nel- klasa VI

      



"Hallowenowe przypadki"- lekcja w klasie V

Na lekcji języka polskiego uczniowie odmieniali rzeczowniki związane z obchodami święta Halloween. Nauczyli się przy tej okazji odróżniać temat i końcówkę wyrazu oraz oboczności. Następnie dokonali opisu dyń.

Naszym uczniom przypadki nie są straszne!

        



"Smartfonowe karty pracy" na podstawie książki "Chłopcy z Placu Broni"- klasa V

   



Rekonstrukcja wydarzeń z książki pt.

"Chłopcy z Placu Broni"- klasa V

W naszej szkole wdrażamy różnego rodzaju działania innowacyjne. Są one przeprowadzane przez nauczycieli wszystkich przedmiotów, w tym języka polskiego. Ich nadrzędnym celem jest poprawa jakości pracy i osiągnięcie wysokich wyników w nauczaniu.

Zadaniem nauczyciela języka polskiego jest między innymi szerzenie kompetencji czytelniczych uczniów, pogłębianie wiedzy o świecie oraz usystematyzowanie wiedzy. Doskonałym sposobem na ćwiczenie tych umiejętności są lekcje poświęcone lekturom szkolnym. Dlatego też 15 października uczniowie klasy V podczas omawiania książki: Ferenca Molnára,  pt. „Chłopcy z Placu Broni” przeprowadzili rekonstrukcję wydarzeń. Przez kilka lekcji poprzedzających to wydarzenie przygotowywali plan Placu Broni, wykonywali karty pracy zawierające najważniejsze informacje o walczących drużynach. Ponadto napisali opis Placu Broni, określili jego znaczenie dla bohaterów utworu. Piątoklasiści samodzielnie stworzyli atrybuty takie jak: flagi, chorągiewki, opaski, tabliczki z nazwami ulic. W dniu rekonstrukcji zbudowali fortece z klocków gimnastycznych oraz szkolnych plecaków. Następnie wspólnie ustalili sprawiedliwe zasady walki. Nauczyciel przygotował dla uczniów pytania dotyczące treści lektury, które stały się na moment papierowymi bombami. Bitwa polegała na obrzucaniu przeciwników kulkami, na których znajdywały się pytania. Nauczyciel przyznawał punkt za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź.  Po zakończonej bitwie odczytali protokół, mający za zadanie ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem.

 Na zakończenie nauczyciel poprosił uczniów, aby podali argumenty dowodzące słuszności przeprowadzenia bitwy oraz takie, które opowiadały się  przeciwko niej. Zwycięska drużyna otrzymała plusy, ale nie oceny były tu najważniejsze. Uczniowie mieli możliwość wykazać swoje umiejętności, pracować w grupie i ugruntować wiedzę na temat lektury.  

Z pewnością tą lekcję zapamiętają na długo!       

Zajrzyj do albumu fotograficznego tej strony!!!