W dniu 4 grudnia 2023 roku uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Starych Kosinach przystąpili do udziału w Kampanii „Biała Wstążka”. Każdy uczeń, nauczyciel oraz pracownik szkoły otrzymał białą wstążkę, która jest symbolem osobistego zobowiązania do unikania stosowania jakiejkolwiek formy przemocy wobec drugiego człowieka, a także właściwego reagowania na przemoc w swoim otoczeniu.
Nasza akcja charytatywna "Dla Patrycji" zakończyła się sukcesem. Przedstawiciele naszej szkoły, Koła Gospodyń Wiejskich Stare Kosiny i Koła Gospodyń Wiejskich "Parafianki" przekazali dziś zebrane fundusze na ręce Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Turzy Małej.
Cieszymy się, że możemy pomóc i wesprzeć chorą Patrycję.
Wszystkim, którzy uczestniczyli w naszej akcji jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wrażliwość i dobre serce.
Pierwsze zajęcia rekreacyjno - sportowe w tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Wiśniewie za nami. Było wesoło i żywiołowo. Z naszej szkoły przybyli: Agata Nowocińska, Bartosz Borkowski, Tomasz Grabowski i Jurii Lutsiuk. Dzieci uczestniczyły w ciekawych konkurencjach np. z piłkami lekarskimi i piłkami do skakania . Pokonywały też tory przeszkód z ławeczkami i małymi płotkami . Dziękujemy organizatorom i opiekunom. Następne spotkanie 16 grudnia.
Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności i poczuć magię wspaniałych wróżb i zabaw. Z tej okazji 30 listopada 2023 roku odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy Samorząd Uczniowski zadbał o to, aby sala gimnastyczna zamieniła się w ,,salę wróżb”. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakie niespodzianki czekają ich w przyszłości. Wszyscy mogli się też pobawić przy dźwiękach muzyki i zrobić pamiątkowe zdjęcie w andrzejkowej fotobudce. Specjalnie na tę okazję dziewczęta przygotowały ciekawy układ taneczny.
Szkolne Andrzejki połączone były z akcją charytatywną. Zbieraliśmy fundusze dla chorej Patrycji, uczennicy Szkoły Podstawowej w Turzy Małej. W szkole odbyła się loteria fantowa, każdy mógł coś fajnego wygrać. Panie z Koła Gospodyń "Parafianki" i Koła Gospodyń Stare Kosiny przygotowały pyszne słodkości. Rada Rodziców zadbała o drobne przekąski i napoje, gdyby ktoś był głodny.
Naszą szkołę odwiedzili też goście, którzy włączyli się do akcji charytatywnej. Miło spędzili czas przy kawie, ciasteczku i na pogawędkach.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu andrzejkowej zabawy, dziękujemy za wsparcie akcji charytatywnej.
29 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Mławy do kina "Kosmos". Mieliśmy okazję obejrzeć interesujący film pt. "Kajtek Czarodziej", oparty na motywach powieści Janusza Korczaka. Głównym celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.
ZABAWA ANDRZEJKOWA W DNIU 30 LISTOPADA 2023 r. PLANOWANA JEST W GODZINACH OD 13.00 DO 17.00
Uczniowie dojeżdżający, którzy wcześniej zakończą zabawę, będą mogli odjechać do domu autobusem szkolnym o godzinie 15.00.
Pozostałych odbierają rodzice we własnym zakresie.
Serdecznie zapraszamy!
27 listopada 2023 roku odbył się w Głużku VI Gminny Konkurs Piosenek i Pieśni Patriotycznych "Tobie Polsko". Po raz kolejny nasi uczniowie zaprezentowali w tym konkursie swoje umiejętności wokalne. Szkołę reprezentowali:
Solomiia Lutsiuk, Iga Ogrodowczyk, Jurij Lutsiuk, Bartosz Borkowski, Ksawery Trojanowski, Lena Żmijewska, Nikola Karwińska i Bartosz Jaroszewski.
Jury oceniało uczestników w czterech kategoriach: oddziały przedszkolne, klasy I - III, klasy IV - VI i VII - VIII.
Oto nasi laureaci:
Kategoria: oddział przedszkolny
III miejsce - Iga Ogrodowczyk
Wyróżnienie - Solomiia Lutsiuk
Kategoria: klasy I-III
II miejsce - Jurij Lutsiuk
Wyróżnienie - Bartosz Borkowski
Kategoria: klasy IV-VI
III miesce - Lena Żmijewska
Kategoria: klasy VII-VIII
II miejsce - Bartosz Jaroszewski
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze, a laureaci nagrody rzeczowe.
Uczniów do konkursu przygotowywały: Pani Zofia Jagodzińska i Pani Hanna Podlińska.
Serdecznie gratulujemy!!!
Nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej "Świąteczna kartka". Uczniowie, jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Własnoręcznie przygotowali bożonarodzeniowe kartki. Trafią one do chorych dzieci i ich rodziców w Centrum Zdrowia Dziecka oraz osób starszych i chorych, którzy święta spędzą w szpitalu.
Drobny gest ale jakże ważny!
Dziękujemy uczniom i nauczycielom, pod kierunkiem których powstały te piękne kartki.
Powiatowy Konkurs Plastyczny i Poetycki organizowany jest w ramach "Kampanii Biała Wstążka" przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie oraz Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej. Tematem przewodnim konkursu jest przemoc wobec kobiet.
W Konkursie Poetyckim naszą szkołę reprezentują Nikola Karwińska, Alicja Kowalska oraz Bartosz Jaroszewski. Do konkursu uczniów przygotowała pani Karolina Wilk.
Prace plastyczne pod kierunkiem pani Hanny Ogrodzińskiej i pani Beaty Klimek przygotowali: Julia Gryszpanowicz, Gabriel Kowalski, Aleksander Dudalski, Pola Dudalska i Lena Lis.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!
24 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka- Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjnych zabawek, moda na misia nie przemija. Z tej okazji Samorząd Uczniowski w ramach akcji "Zgrana szkoła" poprosił uczniów o przyniesienie swoich ukochanych misiów. Tego dnia było naprawdę miło i magicznie.
Miś na smutki i radości,
Miś gdy coś Cię bardzo złości
Miś gdy czasem jest Ci źle,
Miś gdy gorzej czujesz się.
Miś dla małych i dla dużych
Miś w przedszkolu i podróży
Miś co leży pod poduszką,
Miś co ma klapnięte uszko,
Miś Puchatek, Miś Uszatek,
Miś z futerka, z pluszu, z łatek…
Dziś Dzień Pluszowego Misia,
Więc go utul mocno dzisiaj!!!
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie - Pani Anna Wtulich z okazji urodzin MISIA zrobiła uczniom naszej szkoły niespodziankę - odwiedziła nas z solenizantem. Złożyliśmy życzenia, zaśpiewaliśmy Misiowi "100 lat", a jubilat podziękował nam wszystkim pysznymi słodkościami.
22 listopada nasza drużyna w składzie: Marcin Grabowski, Bartosz Jaroszewski, Filip Wudarski, Jonasz Chołascinski, Szymon Kopowicz i Michał Dworznicki uczestniczyła w Rejonowych Igrzyskach Dzieci w kategorii unihokej chłopców. Igrzyska odbyły się w Nowym Mieście, a nasi chłopcy zajęli V miejsce.
Gratulujemy!
W dniu 22 listopada 2023r. naszą szkołę odwiedziła grupa "Rekonstrukto" z pokazem historycznym dotyczącym Powstania Styczniowego. Pokaz był tym cenniejszy, gdyż w tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu tego zrywu narodowowyzwoleńczego.
Aktorzy umundurowani i uzbrojeni na wzór „powstańców styczniowych” przedstawili bardzo ciekawą prelekcją dotyczącą tych dramatycznych wydarzeń z historii Polski związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII wieku, rozbiorami oraz z podejmowanymi próbami jej odzyskania w XIX wieku.
Szczególne miejsce w tym pokazie zajęło Powstanie Styczniowe trwające w latach 1863 – 1864. Było ono najdłuższym polskim niepodległościowym powstaniem zbrojnym. Prowadzący pokaz podkreślił, że Powstanie Styczniowe, pomimo klęski umacniało wśród rodaków polską świadomość narodową.
To była ciekawa lekcja historii!
19 listopada 2023 roku uczennica Lena Żmijewska godnie reprezentowała naszą szkołę na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej FERA 2023. Wykonała piękny utwór "Lulejże mi, lulej". Do festiwalu przygotowała Lenkę Pani Zofia Jagodzińska.
Serdecznie gratulujemy!
20 listopada przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Natomiast w 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.
Każdemu z dzieci, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują prawa tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić. Nie kolidują one z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.
Celem Dnia Praw Dziecka jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że nie tylko mają te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę. Święto to ma zachęcać do propagowania praw.
Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie, podajemy informację o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.