Menu

Galeria zdjęć

  • Życzenia Wielkanocne

    Życzenia Wielkanocne

    .Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Uczniowie, Rodzice!

    Wielkanoc to czas nadziei i otuchy. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa oraz w innego człowieka. 

    Z okazji Świąt Wielkanocnych składam moc serdecznych życzeń. Niech podczas tych świątecznych dni w Waszych sercach zagości miłość, radość i nigdy niegasnąca nadzieja. Sprawmy, aby ta Wielkanoc roku 2020 była wyjątkowa i niepowtarzalna. Odnajdźmy na nowo radość i nadzieję, związaną z wyjątkową uroczystością Zmartwychwstania, a dobra atmosfera zapanuje w naszych rodzinach i sercach. Wesołego Alleluja i mokrego Dyngusa.

    Dyrektor Szkoły

  • Nowe komunikaty Mazowieckiej Policji dla uczniów i rodziców

    Nowe komunikaty Mazowieckiej Policji dla uczniów i rodziców

    Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

    Proszę zapoznać się z treścią nowych komunikatów przekazanych do szkół za pośrednictwem KO w Warszawie przez Mazowiecką Policję w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.         

    Dyrektor szkoły

  • Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020 r.

    Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020 r.

    Szanowni Państwo,

    uprzejmie informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

  • TVP i MEN uruchomiły projekt „Szkoła z TVP”

    TVP i MEN uruchomiły projekt „Szkoła z TVP”

    Ruszył projekt „Szkoła z TVP”. Lekcje są emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. To wspólna inicjatywa Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej dedykowana uczniom szkół podstawowych.„Szkoła z TVP” jest dostępna na czterech kanałach: TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP3. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Lekcje realizowane są zgodnie z obowiązującą podstawą programową i wytycznymi MEN. Dzięki „Szkole z TVP” czas spędzony w domu będzie dla dzieci twórczy i inspirujący.

  • Plan lekcji w związku z zawieszeniem zajęć

    Plan lekcji w związku z zawieszeniem zajęć

    Proszę rodziców o zapoznanie się z nowym planem lekcji. Zgodnie z nimi będą prowadzone zajęcia przez poszczególnych nauczycieli w formie nauczania zdalnego. Plan może ulec zmianie. Plan obowiązuje od 25 marca 2020 roku.

    Dyrektor szkoły

    Oznaczenia w planie zajęć:

    E- p. Ewa Kowalska- matematyka

    A-rew- p. Anna Wilczyńska- zajęcia rewalidacyjne

    A-log.- p. Anna Wilczyńska- zajęcia logopedyczne

    G- p. Małgorzata Chocholska- edukacja klasa I, III, plastyka klasa 1, 2, 3

    G- g- p. Małgorzata Chocholska- geografia i plastyka w klasie 4, 5, 6

    G- rew.- p. Małgorzata Chocholska

    Z- p. Zofia Jagodzińska

    Z-m- p. Zofia Jagodzińska- muzyka

    Z- p- p. Zofia Jagodzińska- przyroda

    Z- m- p. Zofia Jagodzińska - muzyka

    M- p. Magdalena Kuciejczyk- matematyka 

    K- p. Karolina Szustek- język polski

    MR- p. Martyna Rejniak- język angielski

    P- p. Paulina Nadratowska- psycholog, historia

    Drodzy rodzice!

    W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz zaleceniami rządu i służb sanitarnych jestem do Państwa dyspozycji online, drogą mailową pod adresem pnadratowska@onet.pl lub pod numerem telefonu 501- 938- 126 w następujących dniach:

    • poniedziałki 8:00- 9:00 oraz 10:00- 11:00
    • środy 8:00- 9:00

    Psycholog szkolny: Paulina Nadratowska

  • Komunikat Mazowieckiej Policji

    Komunikat Mazowieckiej Policji

    Na prośbę Mazowieckiej Policji i dyrektora Wydziału Biura Kuratora Oświaty umieszczam w załączeniu komunikaty skierowane do: rodziców, opiekunów i uczniów, związane z sytuacją epidemiologiczną.

    Dyrektor szkoły

  • Odbiór podręczników

    Odbiór podręczników

    Zwracam się z prośbą do rodziców uczniów SP w Starych Kosinach, których dzieci nie mają dalszych części podręczników i ćwiczeń, aby w dniu dzisiejszym lub jutrzejszym w godzinach od 8.00 do 12.00 odebrali książki w sekretariacie. Prosimy o zachowanie wszelkich środków ostrożności. Podręczniki niezbędne są do dalszej realizacji podstawy programowej. 

    Dyrektor szkoły

  • Rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego i klasy I

    Rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego i klasy I

    Ze względu na pandemię zwracam się z prośbą do rodziców dzieci zakwalifikowanych do Oddziału Przedszkolnego i klasy I w Szkole Podstawowej w Starych Kosinach o potwierdzenie woli przyjęcia dziecka w formie elektronicznej na adres e-mail 

    sp-kosiny@o2.pl lub w sekretariacie do dnia 27.03.2020 r. do godziny 12.00.

    Informuję, że w wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego  wszystkie dzieci  zostały przyjęte do Oddziału Przedszkolnego i klasy I w Szkole Podstawowej w Starych Kosinach.

    Dyrektor szkoły

  • Informacja Dyrektora Szkoły dla uczniów i rodziców

    Informacja Dyrektora Szkoły dla uczniów i rodziców

     

    Informacja Dyrektora Szkoły dla uczniów i rodziców dotycząca zdalnego nauczania w czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno- wychowawczych od 25 marca 2020 do 10 kwietnia 2020 roku.

     

    Szanowni Rodzice, Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!

    W czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno- wychowawczych uczniowie Szkoły Podstawowej w Starych Kosinach będą realizować zajęcia dydaktyczne w formie nauczania zdalnego przy wykorzystaniu komunikatora społecznościowego Messenger. 

    Nauczanie zdalne będzie realizowane wg. następujących zasad: 

    • Treści i materiały do wykonania przez uczniów w domu będą zamieszczane przez nauczycieli zgodnie z tygodniowym planem dostosowanym dla potrzeb obecnej sytuacji.
    • W celu usprawnienia komunikacji zostały założone grupy klas, przedmiotów w aplikacji Messenger.

    Klasy I- III

    Wychowawcy klas za pośrednictwem komunikatora Messenger będą przekazywać informacje, jakie zagadnienia wynikające z planu nauczania powinno dziecko zrealizować w ramach nauczania w domu pod nadzorem rodziców. Informacja będzie dotyczyć tego, jakie fragmenty podręcznika lub strony ćwiczeń powinno dziecko wypełnić lub przeczytać pod nadzorem rodzica. Sposób wykonania poleceń, termin przesyłania wykonanych prac będą ściśle określone przez nauczyciela zlecającego zadania do wykonania. 

    Klasy IV- VI

    Nauczyciele poszczególnych przedmiotów za pośrednictwem komunikatora Messenger będą przekazywać informacje, polecenia i zadania do wykonania przez uczniów w domu. Sposób wykonania poleceń, termin przesyłania  wykonanych prac będą ścisle określone przez nauczyciela przedmiotu.

    • Wychowacy klas będą koordynować działania nauczycieli uczących w danej klasie oraz za pomocą Messengera przekazywać bieżące informacje dotyczące nauczania zdalnego. 
    • Uczniowie są zobowiązani do regularnego zapoznawania się z treściami przesyłanymi przez nauczycieli i wychowawców i systematycznego wykonywania zadań przesyłanych przez nauczycieli.
    • Rodzice są proszeni do regularnego przeglądania informacji zamieszczonych przez nauczycieli w aplikacji Messenger. Prosimy rodziców o nadzór nad wykonywaniem powierzonych uczniom zadań i poleceń oraz o bieżącą współpracę z wychowawcami i nauczycielami. 
    • Prosimy również o śledzenie strony internetowej szkoły. 
    • Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej E-podręczniki.pl zostały udostępnione e- materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawa programową materiałów edukacyjnych. 

    Dyrektor szkoły- Ewa Kowalska

  • Kształcenie na odległość

    Kształcenie na odległość

     

    Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne.

    Nowe przepisy obowiązywać będą od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. 

    Zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19.

    Informacje dla rodziców i dzieci:

  • Nauczanie zdalne

    Nauczanie zdalne

     

    Zachęcamy uczniów klas I- VI do korzystania z:

     

    Plan nauczania zdalnego- edukacja wczesnoszkolna

    Plan nauczania zdalnego- język polski

    Plan nauczania zdalnego- matematyka

    Uczniowie proszeni są o wykonanie dwóch stron dziennie. Zamiast drukować można pisać rozwiązania i odpowiedzi w zeszycie do matematyki.

    Plan nauczania zdalnego- biologia- klasy V- VI

    • Utrwalamy wiadomości z działów: klasa VI- dział IV- "Kręgowce zmiennocieplne", klasa V- dział III- "Wirusy, bakterie, protisty i grzyby",
    • korzystamy ze stron internetowych: opracowania.pl, scenariusze.pl, wykorzystujemy zakładki "Dla ucznia", Epodreczniki.pl

    Plan nauczania zdalnego- język angielski- klasy I- VI

    Plan nauczania zdalnego- Oddział Przedszkolny

    Plan nauczania zdalnego- historia

    KLASA IV

    Proszę o obejrzenie filmu dotyczącego Mikołaja Kopernika. W tym celu proszę skopiować do przeglądarki link https://www.youtube.com/watch?v=x0hX2J4QNd4

    KLASA V

    W celu usystematyzowania i utrwalenia wiadomości na temat: Walka o władzę nad światem chrześcijańskim", proszę o zapoznanie się z informacjami zameszczonymi pod linkiem https://www.e-historia.com.pl/126-szkola-podstawowa-notatki-z-historii-szkola-podstawowa-notaki-historia-szkola-podstawowa-historia-notatki-szkola-podstawowa/historia-notatki-z-historii-dla-szkoly-podstawowej-historia-szkola-podstawowa/klasa-5/2774-4-4-walka-o-wladze-na-swiatem-chrzescijanskim

    KLASA VI

    W ramach utrwalenia materiału przygotowującego do sprawdzianu proszę o wypełnienie quizudotyczącego absolutyzmu we Francji. W tym celu proszę skopiować do przeglądarki internetowej link   https://www.testportal.pl/exam/LoadTestStart.html?t=9cAz8UYUEunN

    Plan nauczania zdalnego- technika

    Każdy uczeń wykona pisankę, dowolną techniką.

    Plan nauczania zdalnego- plastyka

    Klasa 4, 5, 6- Proszę o wykonanie świątecznego ( wielkanocnego) obrazka dowolną techniką. Prace gromadzimy w teczkach. Po powrocie do szkoły prace  będa podlegały ocenie, 

    RELIGIA

    Na prośbę ks. Roberta Andrikowskiego- modlitwa od Papieża Franciszka

     Serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych. Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony – napisał w komunikacie przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  • Apel MPWIS do Rodziców

    Apel MPWIS do Rodziców

    Uprzejmie proszę rodziców/prawnych opiekunów o zapoznanie się z informacją Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych.

    Dyrektor szkoły

  • Informacja MKO dla rodziców i uczniów

    Informacja MKO dla rodziców i uczniów

    Uprzejmie proszę rodziców i uczniów o zapoznanie się z informacją Mazowieckiego Kuratora Oświaty związaną z zawieszeniem zajęć w przedszkolach i szkołach.

    Dyrektor szkoły

  • Zarządzenie- na prośbę Ks. Biskupa ks. Proboszcz Robert Andrikowski

    Zarządzenie- na prośbę Ks. Biskupa ks. Proboszcz Robert Andrikowski
  • Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje

    Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje

    Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

    Praca zdalna z uczniem w czasie zawieszenia zajęć w szkołach

    W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:

    • dziennika elektronicznego,
    • strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
    • mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny.

    W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.

    Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

    1. Epodreczniki.pl
    2. Portal wiedzy dla nauczycieli
    3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
    4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
    5. Portal lektury.gov.pl
    6. Strona Centrum Nauki Kopernik
    7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
    8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
    9. Serwis Ninateka
    10. Serwis Muzykoteka Szkolna
    11. Biblioteka Cyfrowa Polona
    12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
    13. Serwis Telewizji Polskiej
    14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

    Epodreczniki.pl

    To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

    Materiały dostępne na platformie są:

    • bezpłatne,
    • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
    • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
    • dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
    • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

    Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

    • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
    • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
    • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

    Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

    Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.

    Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

    Portal Scholaris

    To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

    Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

    Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

    Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”

    Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.

    Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.

    Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.

    Portal lektury.gov.pl

    To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

    Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik

    Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

    Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej

    Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

    Serwis IPN Przystanek historia

    Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

    Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.

    Strona Krajowego Biura programu eTwinning

    Zachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.

    Serwis Ninateka

    To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

    Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

    Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

    Serwis Muzykoteka Szkolna

    Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

    W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

    Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji

    Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

    Biblioteka Cyfrowa Polona

    Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

    W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

    Serwis Telewizji Polskiej

    Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

    Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”

    Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

    W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.

    Serwis Polskie Radio Dzieciom

    To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

    Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.

     

    Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

  • Zawieszenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych

    Zawieszenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych

    ZAWIESZENIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH 

    W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od dnia 12 do 25 marca 2020 r. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zastaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie Szkoła Podstawowa w Starych Kosinach nie będzie prowadziła zajęć dydaktyczno- wychowawczych.

    Zajęcia w szkole zostają zawieszone na 2 tygodnie.

    W dniach 12 i 13 marca w szkole nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze dla tych dzieci, których rodzice nie są w stanie zapewnić uczniom opieki w domu.

    Od dnia 16 marca do 25 marca uczniowie nie przychodzą do szkoły.

    Informacje o pracy szkoły ukazywać się będą na stronie internetowej szkoły: spstarekosiny.edupage.org

                                                                                                                                       Dyrektor szkoły

    Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

    11.03.2020

    Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

    Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

    Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

    Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

    • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
    • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
    • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
    • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
    • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
    • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

    Dyrektorze,

    • zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
    • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
    • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
    • poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
    • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
    • poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
    • możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
    • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
    • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
    • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
    • śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

    W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

    Rodzicu,

    • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
    • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
    • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
    • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
    • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
    • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

    Uczniu,

    • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
    • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
    • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
    • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

    Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

    Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

    Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

    • dziennik elektroniczny;
    • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
    • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

    Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

    Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

    • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
    • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

     

    Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

    Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

    Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

    Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej

  • Informacje o postępowaniu w przypadku podejrzenia koronawieusem

    Informacje o postępowaniu w przypadku podejrzenia koronawieusem

    Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami:

    Instrukcja mycią rąk:

    Rekomendacje MEN:

  • Dzień Kobiet

    Dzień Kobiet

    10 marca 2020 roku ( wtorek) w naszej szkole odbyły się klasowe spotkania z okazji "Dnia Kobiet". 

    Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do okazania PANIOM, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny. Choć niekiedy trudno im się do tego przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez Kobiet byłby smutny, nudny i nijaki.Co roku w naszej szkole Święto Pań obchodzi się uroczyście. Tak też było tym razem. W klasach chłopcy złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty i upominki swoim wychowawczyniom i koleżankom. Zorganizowali też słodkie poczęstunki. Panie i Panowie mogli też zrobić pamiątkowe zdjęcia w FOTOBUDCE.

    Było super!!!

  • Wyniki konkursu plastycznego "Tęcza"

    Wyniki konkursu plastycznego "Tęcza"

    W tegorocznej edycji

    Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Tęcza" 

    wzięło udział 18 uczniów naszej szkoły w dwóch kategoriach- "Maluch" i "Młodzik".

    Oto oni:

    Wyniki:

    • najlepsza praca w szkole- kategoria "Maluch"- Lena Licnerska
    • wyróżnienia- kategoria "Maluch"- Nikola Karwińska, Gabriela Nowocińska
    • wyróżnienie- kategoria "Młodzik"- Gabriela Balińska

    Gratulujemy!

  • "Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych"

    "Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych"

    Co roku 1 marca w Polsce odbywają się uroczyste obchody

    Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
     

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym, które obchodzone jest w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami

    "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją". 
     

    W naszej szkole również uczciliśmy święto „Żołnierzy Niezłomnych”. Na szkolnym korytarzu pojawiła się okazjonalna dekoracja, upamiętniająca bohaterów, którzy tworzyli polskie, powojenne podziemie niepodległościowe. 

    Z inicatywy Pani Pauliny Nadratowskiej przeprowadzone zostały w klasach IV- VI lekcje historyczne poświęcone "Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Uczniowie oglądali też film pt. "Zamach na Kutschera", odglądali teledyski i słuchali piosenk poświęconych pamięci bohaterów.

    Uczniowie zapoznali się również z materiałami edukacyjnymi Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Radia:

strona: